Przejdź do treści głównej

Do: Władze bieszczadzkich gmin: Wójtowie oraz Radne i Radni gmin Bieszczadów, Cisna, Lutowiska, Baligród, Komańcza

Ratujmy bieszczadzkie niedźwiedzie!

Zwracamy się do Państwa z apelem o podjęcie pilnych działań, które pozwolą na ograniczanie konfliktów pomiędzy mieszkańcami i mieszkankami gmin a niedźwiedziami, zamiast sięgania po rozwiązania takie jak wniosek o odstrzał.

Niedźwiedź brunatny nie jest intruzem. Jest mieszkańcem Bieszczadów, ich symbolem i ważnym elementem ekosystemu. Gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną w Polsce i Unii Europejskiej, a jego populacja w Bieszczadach liczy zaledwie około 100 osobników - znacznie mniej, niż się powszechnie uważa.

Wnioski o odstrzał - jak ten złożony przez gminę Cisna - nie rozwiązują problemu. Zamiast doraźnego „usuwania” młodych osobników, które szukają pożywienia w pobliżu ludzkich siedzib, należy usunąć źródło problemu: łatwo dostępny pokarm pochodzenia ludzkiego: niezabezpieczone śmieci, resztki jedzenia, odpady mięsne na nęciskach zostawiane przez myśliwych.

Dzikie zwierzęta nie są naszymi wrogami. To nasze działania - zaniedbania i błędy - sprowadzają je w okolice domów. Trzeba to zmienić. Trzeba spojrzeć na obecność niedźwiedzia nie jak na zagrożenie, ale jak na sygnał: że potrzebujemy lepszego zarządzania naszym wspólnym środowiskiem.

Dlatego zwracamy się do Państwa o podjęcie pilnych działań rekomendowanych przez Państwową Radę Ochrony Przyrody, mających na celu:

  • Wdrożenie zintegrowanego systemu gospodarki odpadami uwzględniającego specyfikę regionu przyrodniczego, obecność obszarów chronionych, w tym parków narodowych i obszarów Natura 2000, chroniących siedliska niedźwiedzi oraz konieczność współistnienia z dużymi drapieżnikami.
  • Likwidację czatowni i nęcisk, gdzie regularnie - i niezgodnie z prawem - dostarczane są odpady mięsne z rzeźni, fragmenty zwierząt łownych oraz odpadki żywności.
  • Przeprowadzenie szeroko zakrojonej edukacji mieszkańców i turystów w postaci tablic informacyjnych i wydawnictw opracowanych we współpracy z naukowcami prowadzącymi badania nad drapieżnikami.
  • Przeprowadzania stałego i systematycznego odstraszania poprzez strzelanie gumowymi kulami *.
To konkretne i sprawdzone rozwiązania stosowane na całym świecie. Posłużą nie tylko niedźwiedziom, ale też wszystkim innym dzikim zwierzętom.

Prosimy Was, przedstawiciele lokalnych społeczności, o wyznaczenie kierunku odpowiedzialnej, nowoczesnej polityki ochrony przyrody. Niech Bieszczady będą wzorem mądrej koegzystencji człowieka z dziką naturą, a nie miejscem, gdzie wielki drapieżnik, który także ma tu swój dom, pada ofiarą ludzkich zaniedbań.

* Po przyjęciu przez rząd zapowiadanej zmiany przepisów w tym zakresie.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Bieszczady to jeden z ostatnich w Europie tak dzikich, pięknych i wolnych regionów. To miejsce, gdzie można jeszcze usłyszeć ryk jelenia, wycie wilka i – przy odrobinie szczęścia – zobaczyć ślady niedźwiedzia. Nie pozwólmy, by zniknęły one z naszych gór przez krótkowzroczne decyzje.

W marcu br. Gmina Cisna zwróciła się do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie zezwolenia na odstępstwo od zakazu umyślnego zabijania do trzech osobników niedźwiedzia brunatnego uzasadniając to koniecznością wyeliminowania zagrożenia, jakie mogą stwarzać niedźwiedzie dla mieszkańców Gminy Cisna. GDOŚ zezwolił na odstrzał 7 lipca br.

W odpowiedzi Główny Konserwator Przyrody zapowiedział prace nad “relokacją niedźwiedzi” w Tatry. Pomysł ten spotkał się z krytyką (“Inne środowisko, nie znane tym zwierzętom, co oznacza, że niedźwiedzie z Bieszczadów będą tylko jeszcze bardziej zdesperowane i będą stwarzać w Tatrach jeszcze większe problemy niż teraz robią w Bieszczadach!” - Adam Wajrak) i nie stanowią systemowego rozwiązania, które rozwiąże problem na przyszłość.

Państwowa Rada Ochrony Przyrody w swoim stanowisku wskazuje na konieczne do podjęcia rozwiązania oraz na bezpodstawność wniosku o odstrzał niedźwiedzi (nie zastosowano skutecznych środków odstraszania a także ewentualna eliminacja niebezpiecznych osobników powinna zostać dokonana przez uśpienie a nie odstrzał przez myśliwych) [1]. 

Zamiast strzelać - zabezpieczajmy odpady.
Zamiast eliminować - uczmy współistnienia.
Zamiast niszczyć - chrońmy.

Sposób dostarczania

Po zebraniu 5 tysięcy podpisów przekażemy je na piśmie władzom wymienionych gmin.

Nowe informacje

2025-07-15 17:06:41 +0200

Zebrano 1,000 podpisów

2025-07-15 15:39:20 +0200

Zebrano 500 podpisów

2025-07-15 15:07:33 +0200

Zebrano 100 podpisów

2025-07-15 15:06:02 +0200

Zebrano 50 podpisów

2025-07-15 14:33:02 +0200

Zebrano 25 podpisów

2025-07-14 18:19:49 +0200

Zebrano 10 podpisów