Partnerskie kampaniowanie na Naszej Demokracji - propozycja dla organizacji

Partnerstwo w ramach Naszej Demokracji to rodzaj współpracy pomiędzy organizacją społeczną (ruchem społecznym lub grupą nieformalną) a Akcją Demokracją, gdzie organizacja podzielająca wspólne wartości opisane w "Regulaminie", otrzymuje określone narzędzia do prowadzenia kampanii.
W praktyce oznacza to, że organizacja dysponuje własną podstroną na portalu Nasza Demokracja (tu możesz zobaczyć przykład). Organizacja otrzymuje do dyspozycji podstawowe – dostępne dla wszystkich, jak i zaawansowane narzędzia służące mobilizacji do zmiany, takie jak:
- możliwość zbierania podpisów pod apelami (na stronie apelu, udostępniając w sieciach kontaktów oraz na papierze),
- możliwość wyświetlania loga organizacji (kampanii etc.) na stronach apeli tworzonych w ramach tego partnerstwa,
- wysyłanie e-maili do osób, które podpisały konkretny apel w ramach partnerstwa,
- wysyłanie e-maili do wszystkich osób, które zaangażowały się w jakiekolwiek działanie w ramach partnerstwa (przykład: organizacja, która zbiera podpisy pod trzema różnymi apelami, może w prosty sposób napisać wiadomość do wszystkich osób, niezależnie, który z apeli podpisały).
- tworzenie wydarzeń związanych z apelami,
- tworzenie kalendarzy – zbiorczych stron z organizowanymi wydarzeniami w ramach jednej kampanii/działania (zobacz przykład),
- możliwość skorzystania z konsultacji planowanych działań z doświadczonym kampanierem lub kampanierką Akcji Demokracji.
Partnerstwoumożliwia stworzenie dla organizacji dedykowanej podstrony zawierającej krótki opisem organizacji (grupy, większej kampanii etc.), na której umieszczane będą tworzone lub wspierane przez nią kampanie (zobacz przykład).
Ustawienia strony partnerstwa może zakładać umożliwienie tworzenia nowych apeli:
a) wyłącznie przez osoby administrujące partnerstwem lub też b) umożliwiać tworzenie kampanii w ramach strony partnerstwa przez wszystkie zainteresowane osoby (np. sympatyków, aktywistki organizacji, osoby zainteresowane tematem działań organizacji).
Aby skorzystać z partnerstwa w wersji podstawowej, organizacja (grupa, etc.) powinna:
- zapoznać się z Regulaminem Naszej Demokracji,
- przeprowadzić co najmniej jedną kampanię na Naszej Demokracji lub też
- posiadać doświadczenie współpracy z Akcją Demokracją przy innych okazjach,
- skontaktować się z osobą odpowiedzialną za Naszą Demokrację ([email protected]).
Nowa kampania Kampanie
-
Niech Poznań świeci, ale przykładem!1. Trzeba oszczędzać, ale z głową Istnieje ryzyko, że cięcia zużycia energii przez Poznań będą miały dla nas bolesne konsekwencje. Przejście szkół na naukę zdalną czy dalszy wzrost kosztów życia to czarne, ale niestety możliwe scenariusze. Wywołany przez Rosję kryzys energetyczny sprawia, że oszczędności są konieczne. Można ich jednak szukać choćby w ponoszonych przez miasto wydatkach na oświetlenie zabytków, pomników, kościołów. Decyzje o wyłączeniu takich iluminacji podjęły już miasta partnerskie Poznania: Hanower, Rennes. To oszczędności, na których nie ucierpią najsłabsi: dzieci w wieku szkolnym czy najubożsi. 2. Niegospodarność — to nie po poznańsku Twój podpis to także głos za większą gospodarnością — poznańskim porzundkiem. Miasto samo nie wie, ile pieniędzy wydaje na oświetlenie prywatnych budynków czy pomników. Zapewne są w twojej okolicy miejsca, gdzie lampy świecą bez sensu. We własnych domach gasimy światła tam, gdzie nie są potrzebne. Niestety, miasto tego nie robi, bo nie wie nawet, gdzie są zapalone ani ile za nie płaci. Wezwijmy władze, by przyjrzały się kwestii miejskiego oświetlenia. Taka analiza rzuci więcej światła na kwestię marnotrawienia prądu. Bez informacji o skali problemu nie jest możliwe zaplanowanie ani wdrożenie konkretnych działań oszczędnościowych. 3. Mniej światła to więcej korzyści dla naszego zdrowia, środowiska i klimatu Przyrodnicy od dawna ostrzegają przed problemem zanieczyszczenia światłem. Życie w ciągłej jasności może powodować problemy ze snem, jest niekorzystne dla roślin i zwierząt. Musimy także pamiętać, że do wytwarzania energii elektrycznej zasilającej oświetlenie używa się w Polsce przede wszystkim węgla. A to powoduje ogromne ilości szkodliwych dla klimatu emisji gazów cieplarnianych. Sprawienie, że miasto przyciemni oświetlenie tam, gdzie nie jest ono konieczne będzie nam przynosić korzyści przez cały rok. Z pełną treścią petycji możesz się zapoznać pod adresem https://poland.sci.ngo/wp-content/uploads/sites/8/Petycja.pdf11 z 100 PodpisyUtworzył(a) Stowarzyszenie "Jeden Świat"