Przejdź do treści głównej

Do: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Kolej na Chojnice!

Podpisy zostały zaniesione marszałkowi

Potrzebujemy konkretnych działań ze strony marszałka, aby poza połączeniem przez Tczew, mieszkańcy i mieszkanki Chojnic mogli dojechać do Trójmiasta również przez Kościerzynę.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Jak najwygodniej dojechać z Chojnic do Gdańska i z powrotem? Samochodem. Chyba, że uda się złapać jeden z dwóch pociągów które dziennie odjeżdżają w którymś z kierunków. Ale czy taki stan rzeczy nam odpowiada? Poniżej przedstawiamy treść listu do marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka:

Szanowny Panie Marszałku!
Pomorska Kolej Metropolitalna przechodzi od 2021 roku przez proces elektryfikacji, który ma zapewnić na linii większy komfort podróży i możliwość wprowadzenia do taboru PKM-ki bardziej ekologicznych pojazdów. Nie negując zalet tego procesu, chcemy zwrócić uwagę na opłakany stan kolei na drugim końcu województwa. Obecnie dojazd do stolicy województwa z miasta powiatowego Chojnice koleją jest sporym wyzwaniem.
Dziś z Chojnic do Gdańska odjeżdżają bezpośrednie pociągi 2 razy w ciągu dnia, w drugą stronę sytuacja wygląda bardzo podobnie. Alternatywą dla tych bezpośrednich połączeń są przejazdy z przesiadką w Tczewie bądź Kościerzynie - taka podróż nie jest dla mieszkańców i mieszkanek Chojnic ani komfortowa, ani w żaden sposób nie może konkurować z alternatywą dla osób podróżujących na trasie Gdańsk - Chojnice, którą jest samochód.
Tani, efektywny transport publiczny, na którym można polegać, jest bardzo ważny dla całego społeczeństwa. Potrzebuje go starsza pani z sąsiedztwa, która chce pojechać do lekarza specjalisty. Potrzebuje go studentka, wracająca na weekend do domu po zakończeniu zajęć. Potrzebujemy go wszyscy, bo redukuje korki i sprawia, że dojechanie do miasta wojewódzkiego bez samochodu nie graniczy z cudem. Potrzebujemy go przede wszystkim dlatego, że uwalnia nas od bycia uzależnionym od samochodu.
Elektryfikacja trasy PKM do Kościerzyny razem z dobudową drugiego toru sprawia, że wizja częstszych połączeń z Kościerzyny do Trójmiasta nie jest tak odległa, jak mogłoby się to wydawać. Daje również nadzieje na to, że z Chojnic tą trasą będą mogły również jeździć bezpośrednie pociągi do Trójmiasta.
Panie Marszałku, mieszkańcy i mieszkanki średnich i małych miejscowości, takich jak Chojnice, potrzebują jasnej deklaracji z Pańskiej strony. Jaka jest realna szansa na poprawę jakości połączeń kolejowych z Chojnic do Gdańska, jakie Pan działania w tej kwestii ma w planach podjąć i jakie są realne możliwości na uruchomienie bezpośredniego połączenia na trasie Chojnice - Kościerzyna - Gdańsk/Gdynia?
Podpisz się również pod listem do PKP! https://naszademokracja.pl/petitions/kolej-na-chojnice-1

Sposób dostarczania

Podpisy zostaną osobiście doręczone do Urządu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Chojnice, Polska

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Links

Nowe informacje

2022-08-18 21:17:36 +0200

Kochani! Udało nam się już zebrać ponad 200 podpisów! Zbiórka idzie w niesamowitym tempie! Przypominam również, że prowadzimy równocześnie dwie zbiórki - jeśli jeszcze nie podpisaliście się pod listem do PKP, zróbcie to jak najszybciej! Tam znajduje się niespełna 50 podpisów :( https://naszademokracja.pl/petitions/kolej-na-chojnice-1

2022-08-17 13:46:42 +0200

Zebrano 100 podpisów

2022-08-17 11:38:56 +0200

Zebrano 50 podpisów

2022-08-16 21:22:12 +0200

Zebrano 25 podpisów

2022-08-16 15:51:05 +0200

Zebrano 10 podpisów