Przejdź do treści głównej

Do: Arkadiusz Ptak Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew

Poprzyj rekomendacje rowerowe w Pleszewie

Podpisz apel i poprzyj „Rekomendacje rowerowe dla Pleszewa”!

Rekomendacje dotyczą poprawy warunków poruszania się rowerem po Pleszewie.

Zapytaliśmy prawie 200 rowerzystów w Pleszewie o to, jak poprawić ich bezpieczeństwo oraz i infrastrukturę rowerową w Pleszewie. Wszystkie pomysły i wskazówki zawarliśmy w rekomendacjach rowerowych, które kierujemy do Arkadiusza Ptaka Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.

Wśród 200 ankietowanych - aż 22% nadal ma obawy przed korzystaniem z roweru jako środka transportu. Obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Dlatego w rekomendacjach zawarliśmy postulaty poprawiające bezpieczeństwo rowerzystów.

Najważniejsze z nich to:
1. Budowanie dróg rowerowych wyłącznie w oparciu o nawierzchnię z masy bitumicznej, która jest tańsza w wykonaniu i bezpieczniejsza. Kierowcy samochodów przekraczając drogę dla rowerów wykonaną na całej ciągłości z masy bitumicznej otrzymują jasny sygnał, że „przecinają” inny ciąg i są zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa (zgodnie z przepisami).
2. Wyznaczanie przejazdów dla rowerzystów na skrzyżowaniach w ciągu drogi rowerowej i pieszo-rowerowej.
3. Bezkrawężnikowe połączenie drogi dla rowerów z jezdnią.
4. Lokowanie stojaków rowerowych m.in przy: szkołach, miejscach pracy, urzędach, zajezdni kultury, dworcach, sklepach i restauracjach. Prawidłowy stojak rowerowy powinien być w kształcie odwróconej litery „U” umożliwiający zapięcie roweru o ramę.
5. Stopniowe wyznaczanie na drogach jednokierunkowych kontraruchu rowerowego. Kierowca samochodu i rowerzysta jadący „pod prąd” mają zapewnioną doskonałą widoczność siebie nawzajem, a dzięki ograniczeniu prędkości do 30 km/h mogą się bezpiecznie wyminąć.
6. Wprowadzenie poprawnego oznakowania.
7. Usunięcie przeszkód stałych na drogach rowerowych.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Zwiększenie bezpieczeństwa i zapewnienie wygodnej i szybkiej infrastruktury przyczyni się do zwiększenia ruchu rowerowego w mieście, a tym samym sprawi, że będzie on bardziej konkurencyjny wobec samochodów osobowych.

Zmniejszenie ilości samochodów osobowych na drogach przyczyni się do zmniejszenia szkodliwych dla zdrowia oraz środowiska spalin.

Podpisz apel i pokaż, że również dla Ciebie bezpieczeństwo rowerzystów, pieszych i kierowców w Pleszewie jest ważne. Wspólnie budujmy miasto przyjazne wszystkim.

Pełna treść rekomendacji dostępna na stronie: https://cwio.pleszew.pl/2022/09/13/rowerowe-rekomendacje-dla-burmistrza-miasta-i-gminy-pleszew/

Kampania realizowana jest we współpracy z Fundacją Akcja Demokracja w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału aktywistek/aktywistów poprzez naukę kampaniowania online”. Projekt realizowany z dotacji Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

63-300 Pleszew, Polska

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Nowe informacje

2022-10-04 16:23:33 +0200

Zebrano 25 podpisów

2022-09-29 20:34:30 +0200

Zebrano 10 podpisów