Przejdź do treści głównej

Do: Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi

Tak dla gabinetu ginekologicznego bez klauzuli sumienia w Łodzi!

Tak dla gabinetu ginekologicznego bez klauzuli sumienia w Łodzi!

Zwracamy się z apelem o zrealizowanie zeszłorocznej obietnicy o uruchomieniu w Łodzi czynnego całą dobę punktu profilaktyki intymnej zwanego gabinetem ginekologicznym bez klauzuli sumienia. W 2018 r. nasza radna Urszula Niziołek-Janiak pisała interpelację w sprawie jego powstania w Łodzi, wzorem Poznania. W marcu 2019 r. powstanie takiego gabinetu ogłosili łódzcy radni - Bartosz Domaszewicz i Monika Malinowska-Olszowy na konferencji prasowej z okazji Dnia Kobiet. Inicjatywę poparła Pani Prezydent Hanna Zdanowska.

“- Dziękujemy pani Prezydent za zgodę i wsparcie pomysłu. Statystyki pokazują, że do lekarza ginekologa można dostać się w ciągu około 10 dni. W punkcie profilaktyki intymnej taka wizyta będzie możliwa w czasie kilku godzin. Jest to bardzo duże ułatwienie dla kobiet. Każda osoba otrzyma pomoc. Planujemy zatrudnić w gabinecie także lekarza urologa, z którego wsparcia mogliby skorzystać również mężczyźni. Ta inicjatywa przyniesie wiele dobrego". Mówiła Radna Monika Malinowska-Olszowy (źródło: portal UMŁ). W pełni zgadzamy się z radnymi - taki punkt jest bardzo potrzebny! Dlatego po roku pytamy, co się dzieje w sprawie powstania gabinetu i apelujemy o jego powstanie!

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Dostęp do ginekologa w Polsce wbrew pozorom nie jest wcale taki łatwy - na wizytę na NFZ trzeba czekać - według statystyk około 10 dni, a wizyta prywatna kosztuje ponad 100 zł. W przypadku sytuacji nagłej - potrzeba uzyskania recepty na antykoncepcję awaryjną, uzupełnienie stale przyjmowanych leków czy nagła infekcja jest to spora przeszkoda. Dodatkowo dochodzi kwestia klauzuli sumienia, a więc możliwość odmowy wypisania recepty przez ginekologa, co powoduje konieczność odbycia czasami nawet kilku wizyt w celu uzyskania pomocy. Aby zniwelować te problemy, miasto Poznań utworzyło punkt profilaktyki intymnej czynny 24 h na dobę, w którym przez pierwsze pół roku pomoc uzyskało ponad 5 tysięcy osób. W trakcie działania gabinetu najwięcej konsultacji dotyczyło infekcji intymnych oraz antykoncepcji, w tym awaryjnej. Wykryto kilkadziesiąt zmian nowotworowych, guzy i torbiele wymagające dalszej diagnostyki lub natychmiastowej interwencji w szpitalu. Stwierdzono kilkadziesiąt ciąż. Z gabinetu korzystają kobiety (w tym z zagranicy) mężczyźni i osoby nieletnie z opiekunem. Jesteśmy przekonani, że w Łodzi zapotrzebowanie na istnienie tego gabinetu jest podobne i cieszyłby się równie dużym zainteresowaniem.

Łódź, Polska

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Kategoria

Nowe informacje

2020-03-13 11:29:28 +0100

Zebrano 100 podpisów

2020-03-12 08:20:45 +0100

Zebrano 50 podpisów

2020-03-11 07:05:44 +0100

Zebrano 25 podpisów

2020-03-10 22:24:41 +0100

Zebrano 10 podpisów