Przejdź do treści głównej

Do: Rada Dzielnicy Mokotów

USTANOWIENIE ULICY BOHATERÓW MAJDANU W WARSZAWIE

JC
Picture
Kampanię utworzył(a)
Joanna Cuper

My, podpisani w niniejszej petycji mieszkańcy Warszawy uważamy, że w 5 rocznicę kijowskiego Majdanu należnym jest uhonorowanie determinacji, hartu ducha i poświęcenia setek tysięcy Ukraińców i wspierających ich obywateli innych państw, w tym Polaków i warszawiaków, którzy w listopadzie 2013 roku wyszli po raz pierwszy na ulice Kijowa i innych miast kraju, rozpoczynając niezłomną walkę o wolną i proeuropejską Ukrainę.

Praktyka honorowania nazwami ulic aktów walki podejmowanych w krajach sąsiednich w imię uniwersalnych wartości obecnych również w polskiej konstytucji ma w Warszawie długą tradycję. Świadczy o tym choćby obecność Ronda Powstania Węgierskiego ‘56 na Ursynowie. Kijowski Majdan, jako główna arena bohaterstwa i ofiary protestujących (ponad setka ofiar śmiertelnych, które przeszły do historii pod nazwą Niebiańskiej Sotni), w sposób szczególny zasługuje na uczczenie bohaterstwa w naszym mieście tym bardziej, że Kijów należy do miast partnerskich Warszawy, która ponad rok temu stała się głównym celem solidarności i akcji pomocowych polskiego społeczeństwa na rzecz Ukrainy.

Liczni warszawiacy, śledzący sytuację na Majdanie w telewizji, solidaryzowali się z Ukrainą w tamtym wyjątkowym momencie dziejowym ponad dzielącymi ich na co dzień podziałami politycznymi i światopoglądowymi.

Uważamy, że przyległy do Skweru im. Tarasa Szewczenki - ukraińskiego wieszcza epoki romantyzmu, ponad stumetrowy odcinek ulicy Spacerowej pomiędzy ul. Klonową a skrzyżowaniem z ul. Goworka idealnie nadaje się do upamiętnienia Bohaterów Majdanu. Jego położenie przy najbardziej “ukraińskim” elemencie infrastruktury miejskiej, jakim jest Skwer im. Tarasa Szewczenki, oraz fakt, że nie są położone przy nim żadne budynki, a więc nie jest zamieszkany i nie jest siedzibą żadnych instytucji, należycie predestynuje ww. fragment ulicy Spacerowej do tego celu.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Petycja z inicjatywy mieszkańców Warszawy kierowana jest do wszystkich osób zameldowanych lub zamieszkałych (na podstawie umowie najmu) niezależnie od narodowości, których odwaga Bohaterów Majdanu poruszyła i którzy uważają, że są oni warci upamiętnienia w wyżej wymieniony sposób.

Warszawa, Polska

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Kategoria

Nowe informacje

2018-12-13 19:40:43 +0100

Zebrano 100 podpisów

2018-12-13 15:03:46 +0100

Zebrano 50 podpisów

2018-12-13 13:59:42 +0100

Zebrano 25 podpisów

2018-12-13 13:39:37 +0100

Zebrano 10 podpisów