Przejdź do treści głównej

Do: Premier Mateusz Morawiecki Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

PODPISZ apel o objęcie Częstochowy rządowym programem SMOG STOP

Ta kampania została zakończona.

PODPISZ apel o objęcie Częstochowy rządowym programem SMOG STOP

Szanowny Panie Premierze!

Apelujemy o objęcie Częstochowy rządowym programem termomodernizacji SMOG STOP. Stężenie bardzo groźnego pyłu zawieszonego PM10 na terenie Częstochowy w ostatnim roku było wielokrotnie wyższe, niż dopuszczają polskie przepisy.

Niestety rządowy program termomodernizacji SMOG STOP nie obejmuje Częstochowy, ponieważ nasze miasto liczy powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Ta decyzja jest dla nas niezrozumiała, nieracjonalna i krzywdząca dla Częstochowian.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Apelujemy, aby nie dzielić Polek i Polaków na lepszych i gorszych oraz by wszystkie miasta Polski, które mają zanieczyszczone powietrze, w tym Częstochowę, objąć rządowym programem wsparcia. Smog nie zna granic, nie liczy mieszkańców, nie wybiera i dla wszystkich jest tak samo szkodliwy.

Samorząd Województwa Śląskiego, jako jeden z pierwszych, przyjął uchwałę antysmogową w postaci prawa miejscowego, prowadzimy kampanię edukacyjną dla wszystkich mieszkańców w kwestii problemu smogu, co więcej, samorząd częstochowski wprowadził wiele projektów wspierających walkę ze smogiem, w tym dopłaty do wymiany przestarzałych pieców na bezpieczne i ekologiczne. Jako częstochowianie i samorządowcy aktywnie włączamy się w walkę o czyste powietrze.

Według opublikowanego w ubiegłym roku raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Stężenie niebezpiecznych dla zdrowia substancji przekraczają wielokrotnie normy określone w polskim prawie. Jak przekonują specjaliści w sezonie grzewczym każdy z nas jest truty, często nie zdając sobie z tego sprawy.

Według analiz, jakość powietrza jest tak fatalna, że można ją porównać do 1000 wypalanych papierosów rocznie przez każdego mieszkańca – obojętnie czy jest się dzieckiem czy osobą starszą.

Utrzymujące się od roku przekroczenia norm jakości powietrza są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ smog zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze. Według danych Unii Europejskiej z powodu smogu umiera w Polsce ponad 44 tys. osób rocznie.

Częstochowa, Polska

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Nowe informacje

2018-03-02 15:48:09 +0100

Zebrano 100 podpisów

2018-03-02 11:15:55 +0100

Zebrano 50 podpisów

2018-03-02 09:44:27 +0100

Zebrano 25 podpisów

2018-03-02 08:42:04 +0100

Zebrano 10 podpisów