Przejdź do treści głównej

Do: Do Pana Mirosława Grafa, burmistrza Szklarskiej Poręby oraz prywatnych właścicieli ośrodków turystycznych

Petycja o zakaz fajerwerków w Szklarskiej Porębie

Zwracamy się z prośbą do właścicieli ośrodków turystycznych o zrezygnowanie z fajerwerków.

Zwracamy się z prośbą do burmistrza o odstąpienie miasta i instytucji nadzorowanych przez miasto od używania materiałów pirotechnicznych powodujących hałas podczas sylwestra i Nowego Roku na terenie Szklarskiej Poręby.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Panika to opowieść o utracie równowagi. Ze strachu wywołanego hukiem sylwestrowych fajerwerków serce zwierząt przyśpiesza, instynkt zmusza do ucieczki. Dla wielu domowych i dzikich zwierząt to stres, ekstremalne cierpienie, dla niektórych wyrok śmierci. W popłochu spowodowanym hukiem, dzikie zwierzęta opuszczają gniazda, legowiska, nory, niekiedy swoje partnerki, partnerów, dzieci i nie znajdują drogi powrotnej. Spłoszone uderzają o drzewa, szyby, ogrodzenia, ściany, szamoczą się, byle przetrwać hałas, rozbłyski światła w nocy, która miała przynieść odpoczynek. Karkonoski Park Narodowy zamieszkany jest przez liczne zwierzęta. W imię krótkotrwałej rozrywki, z której korzystają wyłącznie ludzie, życie tracą dzikie zwierzęta. W doświadczeniu pozaludzkich stworzeń fajerwerki są tożsame z wojną.

Ale to nie wszystko:

Fajerwerki zagrażająca również zdrowiu i życiu ludzi. Wybuchy fajerwerków i petard mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia słuchu (z powodu hałasu znacznie przekraczającego normy ujęte w przepisach jako najwyższe dopuszczalne natężenie dźwięków mierzone w decybelach).

Hałas wywołuje stany lękowe, niepokój i strach zwłaszcza u osób starszych i schorowanych, które narażone są na kłopoty zdrowotne, gdy petarda wybuchnie w pobliżu. Do tego dochodzi zagrożenie zdrowia osób, które korzystają z fajerwerków. Każdego roku do szpitali trafiają osoby z poparzeniami. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież.

Wybuchy fajerwerków uwalniają do środowiska wiele toksycznych substancji. Dym oraz szkodliwe pyły po-wybuchowe utrzymują się nad miastami, współtworzą smog i stanowią zagrożenie m.in. dla osób cierpiących na astmę. Fajerwerki zawierają m.in. szkodliwe chlorany i azotany baru, negatywnie wpływają na drogi oddechowe.

Fajerwerki odpalane w pobliżu zabudowań stanowią zagrożenie pożarowe okolicznych budynków (według przepisów p/poż odstęp powinien wynosić 100 metrów od miejsca odpalania fajerwerków i obecność koncesjonowanej firmy obsługującej widowisko).

Coraz więcej państw i polskich miast odchodzi od tego rodzaju rozrywki na rzecz np. laserowych pokazów światła.

Robert Rient - mieszkaniec Szklarskiej Poręby

58-580 Szklarska Poręba, Polska

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Nowe informacje

2022-11-30 12:06:16 +0100

Zebrano 100 podpisów

2022-11-29 11:53:00 +0100

Zebrano 50 podpisów

2022-11-28 22:10:58 +0100

Zebrano 25 podpisów

2022-11-28 15:38:50 +0100

Zebrano 10 podpisów