Przejdź do treści głównej

Do: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, Ministra Spraw Zagranicznych Pana Zbigniewa Rau

Petycja w sprawie wydalenia ambasadora Federacji Rosyjskiej

My niżej podpisani – mieszkańcy Polski, Polacy, Ukraińcy, Europejczycy, zwracamy się z pilnym żądaniem w związku z toczącą się wojną w Ukrainie.
Rozpętany przez autorytarny rosyjski reżim konflikt uderza w fundamenty naszej cywilizacji. Od czasu rozpoczęcia wojny na pełną skalę 24 lutego, rosyjskie wojska w sposób świadomy i bezwzględny biorą na cel cywilów. W atakach rakietowych niszczone są budynki mieszkalne, szpitale, szkoły, place zabaw. Każdego dnia giną ludzie, których jedyną winą jest przynależność do Narodu, który rosyjski satrapa postanowił zmieść z powierzchni Ziemi. Dzięki męstwu i ofiarności ukraińskich żołnierzy, którzy wyzwalają kolejne okupowane terytoria, odkrywane są masowe groby. W Iziumie, Buczy, Irpieniu ukraińscy prokuratorzy znaleźli dowody licznych zbrodni wojennych, przypadków masowych egzekucji, torturowania jeńców.
Dlatego zwracamy się do polskich władz o pilne działanie w tej sprawie. Żądamy, aby Polska podobnie jak wcześniej zrobiła to Litwa, wydaliła ambasadora i obniżyła rangę stosunków dyplomatycznych.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Rosyjscy oprawcy łamią wszystkie międzynarodowe traktaty dotyczące sposobu prowadzenia działań militarnych.
Polska powinna w tej sprawie dawać przykład innym państwom Europy. Od czasu odzyskania niepodległości wszystkie polskie rządy działały na rzecz zbliżenia Ukrainy do struktur zachodnich – Unii Europejskiej i NATO. Kiedy Ukraińcy płacą tak straszną cenę za swoje dążenie do wolności i demokracji, stanowisko Polski powinno być jasne i jednoznaczne. Stajemy solidarnie po stronie naszych braci i sąsiadów.

Nowe informacje

2022-10-18 18:31:19 +0200

Zebrano 50 podpisów

2022-10-17 14:49:38 +0200

Zebrano 25 podpisów

2022-10-17 10:36:35 +0200

Zebrano 10 podpisów