Przejdź do treści głównej

Do: Rząd

Polacy powinni oddychać czystym powietrzem!

Szanowna Pani Premier,
Ostatnie dni po raz kolejny pokazały jak groźny jest brak działań wobec zanieczyszczeń i ignorowanie ekologii. W wielu miastach przekroczone zostały dopuszczalne normy, nawet trzydziestokrotnie! Zostały zamknięte szkoły. Problem zanieczyszczonego powietrza jest problemem ogólnopolskim i od wielu lat nie są rozwiązane nawet podstawowe kwestie.
Dlatego zwracamy się do Pani o podjęcie następujących działań:
1. Wprowadzenia rozporządzenia określającego czym możemy palić w sektorze komunalno-bytowym. Musi ono obejmować zakaz sprzedaży mułów węglowych, flotokoncentratów, zanieczyszczonych surowców energetycznych i innych odpadów węglowych dla odbiorców indywidualnych. To jedno rozporządzenie, może ograniczyć olbrzymią ilość niskiej emisji.
2. Żądamy od ministra środowiska obniżenia progów alarmowych z 300 mikrogramów na metr sześcienny do maksymalnie 100 µg/m³ jak u naszych sąsiadów. Utrzymywanie wysokich progów, to brak ostrzeżeń dla tysięcy Polaków.
3. Domagamy się stałego informowania w mediach publicznych w województwach i poszczególnych gminach o prognozach związanych z zanieczyszczonym powietrzem – również poprzez publiczne radio i telewizję. Wcześniejsze ostrzeżenie osób z problemami kardiologicznymi, chorobami układu oddechowego, dzieci i seniorów – osób najbardziej narażonych pozwoli wielu z nich uchronić zdrowie a bywa, że i życie.
4. Wprowadzenia strategii ograniczenia emisji na poziomie ogólnopolskim zawierającej takie elementy jak:
a) Przyspieszenie wprowadzenia obowiązku poprawienia efektywności energetycznej nowych budynków, ustanowienie norm efektywności energetycznej oraz programu dla budynków zamieszkałych, które powinny być sukcesywnie ocieplane wraz z konieczną wymianą źródeł ciepła na niskoemisyjne.
b) odejście od skandalicznego utrzymywania braku norm emisji dla urządzeń grzewczych w sektorze komunalno-bytowym na paliwa stałe. Sprzedawane w Polsce piece i kominki na węgiel i drewno muszą mieć normy emisyjne co najmniej V klasy.
c) Wprowadzenie ułatwień prawnych i środków dla samorządów poprawiających jakość powietrza poprzez rozwój taniego, dostępnego, ekologicznego transportu szczególnie w zagęszczonych centrach miast oraz prowadzenie polityki nasadzeń drzew i roślin.
d) Zabezpieczenia prawno-finansowe dla osób dotkniętych problemem ubóstwa energetycznego, które umożliwiom tym osobom korzystanie z niskoemisyjnego ogrzewania.
e) Wprowadzenia postulatów niskoemisyjnych dla przeprowadzenia transformacji energetycznej i transportowej, w ciągu maksymalnie 35 lat.
Wdrożenie takiej strategii ułatwi przeprowadzenie niezbędnych zmian. Jej brak może spowodować, że niezbędne zmiany zostaną wykonane tylko częściowo i nieodpowiednio.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Ten apel jest ważny dla każdego Polaka mieszkającego w Polsce! Życie w mieście to wypalenie 4-15 papierosów dziennie przez każdą osobę, nawet dzieci. Mieszkanie w miastach to około 20 miesięcy życia krócej z powodu chorób wywoływanych powietrzem o fatalnej jakości.

Dlatego prosimy o podpisanie tego apelu i rozpowszechnienie go dalej.

Za pomoc dziękuję w imieniu kampanii Polska Oddycha.

Sposób dostarczania

Żyjemy w świecie elektronicznym. Petycja zostanie wysłana mailem.
Kiedy będziemy ją wysyłać zaprosimy media i jeśli tylko będą zainteresowane, to zorganizujemy konferencję prasową.

Links

Nowe informacje

2017-01-12 09:50:51 +0100

Zebrano 500 podpisów

2017-01-11 10:23:10 +0100

Zebrano 100 podpisów

2017-01-11 09:23:26 +0100

Zebrano 50 podpisów

2017-01-11 08:01:23 +0100

Zebrano 25 podpisów

2017-01-11 07:04:49 +0100

Zebrano 10 podpisów