Przejdź do treści głównej

Do: Prezes Rady Ministrów, Sz. P. Mateusz Morawiecki

Dość trucia Płocka!

Szanowny Panie Premierze!

12 czerwca na skutek awarii w płockiej petrochemii cały Płock został skażony dwutlenkiem siarki i siarkowodorem. Potworny fetor dało się wyczuć w całym mieście. W nocy z 18 na 19 doszło do kolejnej awarii. Mieszkańcy skarżyli się na bóle głowy i nudności. Nad petrochemią unosiły się ogromne płomienie, światło widać było w odległości kilkudziesięciu kilometrów, a hałas nie pozwalał na sen. Żadne informacje o skażeniach nie były przekazywane mieszkańcom. A to tylko przykłady z ostatnich dwóch tygodni.

Szanowny Panie Premierze. My, mieszkanki i mieszkańcy Płocka, a także osoby mające tutaj rodzinę, bliskich, przyjaciół, wraz z mieszkankami i mieszkańcami całego kraju, apelujemy do Pana o podjęcie trzech działań:

1. skutecznego zapobiegania przyszłym usterkom zagrażającym zdrowiu i życiu mieszkańców miasta! A w przypadku ich zaistnienia żądamy pełnej i natychmiastowej informacji o wszelkich działaniach kombinatu skutkujących skażeniami, hałasem, fetorem czy emisją światła oraz zadośćuczynienia dla mieszkańców.

2. rządowej kontroli, która znajdzie przyczyny awarii i skażeń i przedstawi z tej kontroli rzetelny i zrozumiały dla wszystkich raport.

3. rozpoczęcia prac rządu na rzecz wyrównania istniejących norm środowiskowych do norm zachodnioeuropejskich oraz wprowadzenia norm dziennych i tygodniowych dla najgroźniejszych substancji jak benzen czy dwutlenek siarki.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Mieszkańcy Płocka potrzebują działań rządu! PKN Orlen truje nasze miasto i region. Nie chcemy smrodu, nie chcemy skażeń. W czerwcu odwiedził Pan Płock i organizowany przez Orlen piknik - Dni Chemika. Apelujemy do Pana o poważne zainteresowanie się naszym miastem i problemami, jakie jego mieszkańcy mają związku z działaniem kombinatu PKN Orlen.

Domagamy się zmiany polityki PKN Orlen wobec mieszkańców miasta Płocka. Chcemy konkretnych działań spółki w walce ze skutkami awarii i skażeń, w myśl zasady polskiego prawa, że to zanieczyszczający płaci za wszelkie wynikłe szkody. To Orlen, spółka skarbu państwa, posiada wszelkie środki - pieniądze, infrastrukturę i specjalistów - aby unormować tę sytuację. Płocki kombinat musi działać tak, aby nie terroryzować mieszkańców!

Oczekujemy kontroli w płockiej prokuraturze, która umorzyła śledztwo po skażeniu benzenem z września 2016 roku. Domagamy się kontroli w WIOŚ w Płocku, który mimo wielu skażeń nie rozwija sieci stacji pomiarowych w mieście i powiecie. Wszystkie organy rządu muszą dbać o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta i regionu!

Polskie normy dotyczące stężeń różnego rodzaju substancji chemicznych oraz pyłów bywają wielokrotnie niższe niż normy zachodnioeuropejskie. Skąd takie różnice? Czy Polacy mają bardziej odporne organizmy niż Francuzi? Żądamy prac rządu zmierzających do wyrównania norm. Domagamy się wprowadzenia norm dziennych i tygodniowych dla benzenu, dwutlenku siarki i siarkowodoru oraz innych substancji, którymi jesteśmy najczęściej podtruwani przez płocki kombinat. Mamy dość bierności Orlenu i WIOŚ, dla których brak takich norm to zwykle wymówka od działania!

Wiemy też i rozumiemy, że Orlen to spółka o strategicznym znaczeniu dla Polski. Że nie zniknie z Płocka z dnia na dzień. Jesteśmy dumni z jej historii. Ale wiemy, że to Orlen i instytucje polskiego państwa posiadają wszelkie narzędzia potrzebne do naprawy sytuacji. Dlatego domagamy się działań od Pana Premiera i mamy nadzieję, że będą one bezzwłoczne.

#toznowuOrlen #MorawieckiPlock

Sposób dostarczania

Apel i podpisy złożę osobiście w Kancelarii Premiera w dniu 18 lipca, miesiąc po opisywanym w petycji skażeniu benzenem.

Płock, Polska

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Links

Nowe informacje

2018-07-01 12:10:15 +0200

Zebrano 500 podpisów

2018-06-24 19:11:32 +0200

Zebrano 100 podpisów

2018-06-22 22:42:46 +0200

Zebrano 50 podpisów

2018-06-22 13:09:32 +0200

Zebrano 25 podpisów

2018-06-21 15:57:28 +0200

Zebrano 10 podpisów