Przejdź do treści głównej

Do: Rząd, posłowie i senatorowie Rzeczpospolitej Polskiej

Porozumienie Paryskie - Teraz!

Ta kampania została zakończona.

Porozumienie Paryskie - Teraz!

Szanowny Panie/Szanowna Pani,

Chcemy żyć w bezpiecznym świecie, gdzie nasze dzieci i my sami będziemy mogli realizować pasje i marzenia.

W 5 rocznicę podpisania Porozumienia Paryskiego domagamy się, aby rząd polski włączył się zdecydowanie w działania na rzecz wdrażania jego zapisów.

Żądamy ambitnej polityki klimatycznej, opracowania kompleksowej strategii pozwalającej dokonać jak najszybszej transformacji naszej gospodarki w kierunku niskooemisyjnym i ograniczającym do minimum negatywny wpływ na środowisko. Nie mamy już czasu na wysłuchiwanie pustych obietnic i niemających żadnego oparcia w nauce pustych twierdzeń o "czystym" spalaniu węgla.

Porozumienie Paryskie musi być realizowane od "już". Straciliśmy 5 lat, podczas których emisje nie spadły ani trochę, a Polska wsławiła się na arenie europejskiej jako "hamulcowy", którego wizja gospodarki ma więcej wspólnego z latami 50. XX wieku niż 20. XXI w. Nie zgadzamy się na to, aby rząd lekceważył nasze zdrowie i przyszłość naszych dzieci.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Nie mamy czasu, by zwlekać z wprowadzeniem transformacji systemowej, dzięki której możliwa będzie radykalna redukcji emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie zniszczeń w środowisku i odpowiednie zadbanie o zdrowie, życie i bezpieczeństwo ludzi. Postanowienia Porozumienia Paryskiego muszą być realizowane - od teraz!

Napisz życzenia do polityków - od siebie, od swoich dzieci! Wyślij je tradycyjną pocztą albo mailem i/lub dołącz się do naszego apelu (na końcu tekstu znajdziesz przykłady życzeń i link do pobrania pocztówki w wersji elektronicznej i do druku).

O CO CHODZI?
12 grudnia 2015 roku w Paryżu podczas 21. Konwencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych podpisano pierwsze na świecie wiążące porozumienie klimatyczne, które zobowiązuję państwa sygnatariuszy do realnych działań w celu przeciwdziałania skutkom zmian klimatu. Dołączyło do niego 196 państw, w tym największe światowe gospodarki na czele ze Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami, czyli dwoma największymi emitentami gazów cieplarnianych na świecie. Każde z państw zadeklarowało swój wkład w redukcję emisji w celu utrzymania wzrostu temperatury globalnej poniżej 2 st. C, dążąc do nieprzekroczenia 1.5 st C, przy czym państwa gospodarek rozwiniętych miały osiągnąć całkowitą redukcję emisji szybciej niż państwa rozwijające się oraz mieć swój wkład w finansowanie tego ogromnego na skalę światową przedsięwzięcia.

W tym roku mija 5 lat od tego przedsięwzięcia. Niestety zamiast cieszyć się z sukcesów, mamy mało powodów do świętowania. W ciągu ostatnich pięciu lat emisje nadal rosły, a obietnice naszych rządów dotyczące walki z kryzysem klimatycznym nie zostały dotrzymane.

NASZ CEL:
Chcemy wykorzystać tą rocznicę, aby zwrócić się do naszego rządu o podjęcie natychmiastowych decyzji, które zapewnią nam wszystkim bezpieczeństwo i godne warunki do życia w przyszłości. Polska bowiem nadal, jako jedyne państwo członkowskie UE, nie zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050, do tej pory nie ogłosiła także daty odejścia od węgla, zaś plany rządu, zmierzające do utrzymywania wydobycia węgla w Polsce do 2049 roku coraz bardziej oddalają nas od celu Porozumienia Paryskiego.

JAK DZIAŁAĆ?
Zachęcamy więc wszystkich, aby wspólnie z "Rodzicami dla Klimatu" przypomnieć polskim przedstawicielom rządu, politykom, posłom i senatorom o postanowieniach, do których zobowiązali się w Paryżu i potem ratyfikując umowę w polskim Sejmie. Wyślijmy jak najwięcej pocztówek, do naszych polityków, decydentów i liderów politycznych przed dniem 12 grudnia, aby przypomnieć im o ich odpowiedzialności za podjęcie działań już TERAZ. Trzy z nich, zapełnione Waszymi życzeniami przedstawiciele "Rodziców dla Klimatu" przekażą osobiście Premierowi RP, Ministrowi Klimatu i Środowiska oraz Prezydentowi w dniu 9 grudnia.

#MakeParisReal #PorozumienieParyskieTeraz #FightFor1point5

MATERIAŁY
Link do pobrania pocztówki (także sam obrazek do wysyłki w formie maila) znajdziesz tu: https://parentsforfuture.org/fifth_anniversary.

Przykładowe życzenia:

Chciał/a/bym żyć w bezpiecznym świecie, bez coraz częstszych/ silniejszych katastrof naturalnych.

Życzę wam, politykom, odwagi w działaniach na rzecz ochrony naszego środowiska.

Obyście zapisali się na kartach historii, jako ci, którzy popchnęli nasz kraj ku lepszej przyszłości.

Nie chcę wciąż martwić się o przyszłość swoich dzieci.

Życzę determinacji i siły w realizacji jednego z najważniejszych porozumień w historii ludzkości - Porozumienia Paryskiego.

Nowe informacje

2022-06-11 09:36:38 +0200

Zebrano 50 podpisów

2020-12-09 22:10:40 +0100

Zebrano 25 podpisów

2020-12-08 20:37:22 +0100

Zebrano 10 podpisów