Przejdź do treści głównej

Do: Marszałek Województwa Śląskiego

Cofnięcie podwyżek cen biletów w Kolejach Śląskich

Ta kampania została zakończona.

Bilety na przewozy Kolei Śląskich bardzo podrożały. Jako Partia Razem nie zgadzamy się na to, aby osoby korzystające z przewozów kolejowych na Śląsku płaciły za bilety tak dużo, jakby były ze złota - bilet kolejowy nie może być towarem luksusowym. Dojazdy do pracy, na studia czy do lekarza to podstawowe potrzeby, które nie mogą być zależne od zasobności portfela. Dlatego zwrócimy się do marszałka województwa o cofnięcie drastycznych podwyżek cen biletów Kolei Śląskich.

Koleje Śląskie to naprawdę duży gracz – każdego roku śląskie pociągi przewożą od 13 do nawet 20 milionów pasażerów, co w zeszłym roku stanowiło około 6-procentowy udział w krajowym rynku kolejowym i było piątym wynikiem w całej Polsce. Koleje inwestują w nowoczesny tabor, lecz skutecznie zniechęcają zaktualizowanym cennikiem, co powoduje, że wielu potencjalnych pasażerów rezygnuje z przejazdów pociągiem i wybiera indywidualne środki transportu. W obecnej sytuacji stawia ich to między młotem a kowadłem – z jednej strony pędzące w górę ceny paliwa, niezbędnego do przejazdu samochodem, a z drugiej drożejące niespodziewanie przewozy kolejowe. W sytuacji rosnących cen podstawowych produktów i wysokiej inflacji nie można narażać mieszkańców Metropolii na dodatkowe koszta.

Jako przedstawiciele i przedstawicielki śląskiego okręgu Partii Razem wraz z pomocą posła Macieja Koniecznego zainterweniujemy u marszałka Województwa Śląskiego, z propozycją zmian w finansowaniu regionalnych Kolei Śląskich, tak aby mogły powrócić do wcześniejszego, niższego cennika.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Utrzymywanie wysokiej jakości przewozów transportu publicznego powinno leżeć w centrum zainteresowania zarówno każdego samorządu, jak i władz centralnych – w obliczu katastrofy klimatycznej i wobec rosnącego zakorkowania śląskich miast stawianie na transport zbiorowy to już nie alternatywa, lecz konieczność.

By kolej stała się realnym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych, przejazdy nią muszą być wygodne i atrakcyjne. Dotyczy to zarówno cen, jak i siatki połączeń. Transport kolejowy to usługa publiczna, na którą składamy się płacąc podatki. Jesteśmy przekonani, że budżetem można zarządzać w taki sposób, by nie przerzucać kosztów wspólnotowych rozwiązań na barki obywateli. Nie zgadzamy się na szukanie oszczędności kosztem najsłabszych i kosztem ekologii.

Transport publiczny to przyszłość i wierzymy, że musi być dobry, tani i dostępny dla każdego. Zachęcamy do poparcia naszej petycji!

Śląskie, Polska

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Nowe informacje

2022-06-28 18:45:55 +0200

Zebrano 100 podpisów

2022-06-28 10:04:09 +0200

Zebrano 50 podpisów

2022-06-27 14:57:21 +0200

Zebrano 25 podpisów

2022-06-27 13:11:22 +0200

Zebrano 10 podpisów