Przejdź do treści głównej

Do: Premier Rzeczpospolitej Polskiej, Mateusz Morawiecki

Niezwłoczne zamknięcie granic z Białorusią i Rosją.

Szanowny Panie Premierze,

W związku z trwającą inwazją Rosji i Białorusi na Ukrainę oczekuję, że polski rząd zamknie wszystkie przejścia graniczne z agresorem, aby uniemożliwić dalszą współpracę gospodarczą. Zamknięcie powinno objąć wszystkie szlaki drogowe, kolejowe i lotnicze. Należy zaprzestać jakiejkolwiek współpracy ekonomicznej, niezależnie od skutków gospodarczych.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Surowce energetyczne

Zima się kończy, Polska posiada rezerwy na wypadek różnego rodzaju kryzysów. Gazoport w Świnoujściu jest gotowy. Reglamentacja energii, jeżeli będzie konieczna, może wpłynąć w nieznacznym stopniu na życie obywateli, lecz w czasie wojny jest to nieuniknione. Warto zaznaczyć, że w przypadku problemów z regularnymi dostawami energii, Polska może wciąż liczyć na wsparcie ze strony krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Kierowcy, odszkodowania, ruch pieszych

Na terytorium Rosji i Białorusi znajdują się kierowcy, którzy będą chcieli wrócić do Unii Europejskiej. Możliwe jest, że inni będą chcieli przekroczyć tę granicę w przeciwnym kierunku. Uważam jednak, że obecna sytuacja wymaga, aby ruch towarowy został wstrzymany tak szybko, jak tylko będzie to możliwe ze względów organizacyjnych (np. w ciągu 12h).

Od momentu wprowadzenia blokady ciężarówki nie będą mogły już przekraczać granicy. Firmy, które będą zmuszone pozostawić ciężarówki po stronie białoruskiej, powinny dostać odszkodowanie od państwa za poniesione straty. Muszą one również dostać wsparcie, aby jak najszybciej móc zakupić nowe pojazdy i kontynuować działalność.

Ruch pieszy powinien pozostać otwarty. Z Białorusi oraz z Obwodu Kaliningradzkiego mogą chcieć się przedostać na teren RP uchodźcy, migranci lub obywatele z ważnymi wizami. Należy ograniczyć utrudnienia dla ludności cywilnej, która nie odpowiada za działania władz rosyjskich i białoruskich.

Działania UE, współpraca, precedens

Uzyskanie błyskawicznego konsensusu na forum Unii Europejskiej w sprawie zamknięcia granic i zablokowania wymiany handlowej będzie bardzo trudne. Ważne jest, aby Polska, samodzielnie zainicjowała ten proces, a następnie przekonała europejskich partnerów do poparcia tego projektu i przyłączenia się do blokady.

Krajami, które powinny się przyłączyć, są wszystkie państwa UE oraz NATO. Liczę, że polski rząd przekona do tego działania również takie kraje jak: Gruzja, Mołdawia,Szwajcaria czy Serbia. Każdy, kto dołączy do tej inicjatywy, przyczyni się do umocnienia blokady. Działania Polski, z racji jej położenia, są kluczowe. Szczególnie istotne jest zaangażowanie się Litwy, graniczącej zarówno z Białorusią, jak i Obwodem Kaliningradzkim.

Obwód Kaliningradzki

Obwód Kaliningradzki jest obecnie elementem strategicznym - najbardziej wysuniętym i jednocześnie odsłoniętym. Po zamknięciu granic lądowych transport z Rosji, zamiast odbywać się przez terytorium UE, musi zostać przeniesiony na trasę Petersburg - Kalinigrad, z wykorzystaniem statków bądź samolotów. Trzeba jednak pamiętać o ludności cywilnej w Obwodzie Kalingradzkim i, jeżeli Rosja nie zapewni, zagwarantować jej dostęp do niezbędnych do przeżycia produktów, czyli wyłącznie jedzenia oraz leków. Nie możemy stwarzać sytuacji zagrożenia życia wśród mieszkańców tego regionu.

Rola Chin, “Nowy Jedwabny Szlak” (Belt And Road Initiative)

Chiny są politycznym sojusznikiem Rosji. Każdy sojusz ma jednak swoje granice. Tak zwana inicjatywa pasa i szlaku (Belt And Road Initiative) przebiega m.in. przez terytorium Rosji. Główny trakt z Rosji biegnie następnie przez Białoruś i Polskę. Proponowana blokada granic nie jest działaniem wymierzonym bezpośrednio w Chiny. Tranzyt może odbywać się nadal kierunkami, które omijają Rosję całkowicie. Proponowane rozwiązanie może się przyczynić do wywarcia nacisku na Rosję, również ze strony Chin. Szczególnie że bardziej zależy im na handlu z rynkiem zbytu (UE) niż na idealnych relacjach z Rosją.

Zniesienie blokady, warunki

Uważam, że zniesienie blokady może, choć nie musi, nastąpić jedynie w sytuacji, gdy wojska rosyjskie opuszczą całkowicie tereny Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy (w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową).

Oznacza to, że Rosjanie:

1. Wycofają się z wyżej wymienionych terytoriów.

2. Całkowicie opuszczą wszystkie bazy wojskowe na tych terytoriach.

3. Władza państwowa na terytoriach uznanych przez społeczność międzynarodową będzie stabilna i niezależna.

Rządy Rosji i Białorusi muszą zostać obciążone pełnymi kosztami odbudowy zniszczonych terenów. Zakończenie odbudowy musi nastąpić przed rozpoczęciem jakichkolwiek negocjacji dotyczących możliwości przywrócenia relacji handlowych. Warunki złagodzenia blokady nie mogą być przedmiotem negocjacji. Powinna zostać ona wprowadzona natychmiast i bezwarunkowo. Inne, bardziej dotkliwe, warunki zniesienia blokady mogą być tematem dyskusji na forum NATO oraz UE, oczywiście bez konsultacji z Białorusią i Rosją.

Podsumowanie

Wierzę, że spełni Pan oczekiwania zawarte w petycji, a rząd polski podejmie wszystkie niezbędne kroki, aby wprowadzenie blokady było skuteczne. Jako społeczeństwo - w imię solidarności z Ukrainą - jesteśmy gotowi ponieść konsekwencje, wynikające z zatrzymania handlu z Rosją oraz BiałorusiąJest to niezwykle ważne, ponieważ przywrócenie pokój na Ukrainie jest kluczowe dla sytuacji w całej wspólnocie europejskiej.

Nowe informacje

2022-03-01 13:12:12 +0100

Garri Kasparow mówi jak pokonać Rosję:
- Wspierajcie Ukrainę wojskowo i wszystkim co macie.
- Zbankrutujcie machinę wojenną Putina.
- Wyrzućcie Rosję ze wszystkich organizacji.
- Wycofajcie wszystkich ambasadorów z Rosji. Rozmowy nie mają sensu.
- Zablokujcie wszystkie elementy jego machiny propagandowej. Przestańcie pomagać dyktatorowi w sianiu kłamstw i nienawiści.
- Ujawnijcie i działajcie przeciwko lokajom Putina w wolnym świecie, takim jak np. Schröder.
- Zastąpcie rosyjskie ropę i gaz. Nie uratujecie planety, jeżeli wcześniej nie uratujecie ludzi na niej!!!!!
- Pogódźcie się z tym, że będą koszty i trzeba się będzie poświęcić. Czekaliśmy za długo, cena jest wysoka, ale będzie tylko rosnąć.

2022-02-28 15:12:44 +0100

Niemcy robią swoje, my zróbmy to, co należy do nas: zamknijmy przejścia towarowe z Kaliningradem. Warto przekonać do tego także naszych litewskich przyjaciół.

Skoro Kreml ma tak dużo zasobów do przepalenia, niech poćwiczy aprowizację eksklawy drogą morską.

/thread

https://twitter.com/ZandbergRAZEM/status/1497956371312136197

2022-02-28 13:30:27 +0100

https://twitter.com/nexta_tv/status/1498272708559351814

2022-02-28 13:13:22 +0100

https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1498243321659109376

2022-02-27 03:41:25 +0100

Zebrano 100 podpisów

2022-02-26 15:33:04 +0100

Zebrano 50 podpisów

2022-02-26 10:31:01 +0100

Zebrano 25 podpisów

2022-02-26 07:11:53 +0100

Zebrano 10 podpisów